Winnice i wina z Dalmacji

Wine abd Wineyards of Dalmatia

„Jeśli jest chleba i wina, zdrowa głowa Dalmatyńczyka.
Nie ma chleba, ani wina, chora głowa Dalmatyńczyka“


WINNICE, PERŁY DALMACJI
ŚRODKOWA DALMACJA, WYSPA BRAČ
WYSPA HVAR
DUGI RAT - Winnice, perły Dalmacji


W Dalmacji, gdzie słońce ogrzewa skały, gdzie grunt jest skalisty, gdzie ziemia jest spragniona, i nie ma dobrych warunków do uprawy, winorośli znalazły schronienie. Winnice wzdłuż wybrzeża Adriatyku są charakterystyczne i stanowią ekologiczne malownicze oazy, które nie są tylko jedynym źródłem utrzymania ludności, ale także i perłą tego obszaru.
Niemal idealny klimat i gleby są bardzo korzystne do uprawy odmian winorośli wysokiej jakości, z których są otrzymane niektóre wina wyrazistej osobowości i wyjątkowej jakości.
Jednak bez pasji i potu rolników nie było by wina, ponieważ natura nagradza ludzki wysiłek oryginalnymi i charakterystycznymi winami wysokiej jakości. Dlatego często mówi się, że korzenie winorośli pozostawione w ziemi i w sercach ludzi. Obszary winnic w Dalmacji są podzielone na trzy podregiony uprawy winorośli: Północna Dalmacja; Zaplecze Dalmacji i Środkowa i Południowa Dalmacja. Są to jednostki, które nie są związane tylko geograficznie, ale również mają wspólne cechy winiarskie.

DUGI RAT - Słynne czerwone wina z Dalmacji


Winnice zapleczu Dalmacji położone są w głębi lądu Adriatyckiego. Schodząc zboczami góry Biokovo pozostawiając gruz i kamienia, zobaczymi rysunek pięknego zielonego pola Imotskiego, gdzie są głównie plantacje winorośli, oryginalnej odmiany winorośli - Kujunđuša
W głębi jest również pole Vrgorac, które nazywa się jeziorem, często z powodu powodzi, bo winogron zbierany z łodzi. Tam dominują odmiany winorośli: vranac, maraština, plavina i inny.
Podregion Południowej i Środkowej Dalmacji obejmuje linię brzegową oraz wyspy.
Wyspa Brač ma największy obszar winnic w południowej części, i na zboczach Vidovej góry, winnice sięgają do morza, a niektóre z nich skryte między wielkimi skałami sięgają do pięknej słynnej plaży w miejscowości Bol - Zlatni Rat. Ze względu na nachylenie winnic, prawie wyłącznie z winorośli Plavac Mali, są doskonale przygotowane do słońca, jednak z tego winogron dostaje się przeważnie bardzo ciemne czerwone i przyjemnie gorzkie wino.

DUGI RAT - Słynne białe wina z Dalmacji


Chorwacka wyspa Hvar, która ma prawdziwy śródziemnomorski klimat o najwyższym nasłonecznieniu w Chorwacji, z 2697 godzin słonecznych w roku, ma idealne warunki do uprawy winogron.
W polu Starogradskim spacer pośród winorośli przenosi nas do przeszłości, bo tu pierwsze winnice podniesione w latach przed Chrystusem, przez mieszkańców greckiej osady Pharos, której szczątki znajdują się dziś wzdłuż winorośli.
Dziś tutaj dominują rodzime odmiany białe: bogdanuša, drnekuša, mekuja, maraština i inne. < br> Zupełnie inne, o wiele bardziej dzikie i malownicze obszary uprawy winorośli, z przewagą odmiany plavac mali, znajdują się w południowej części wyspy, na skalistych zbochach i sięgają do morza.
Wiele z tych pozycji zwanych "plaże wyspy Hvar" są trudne do osiągnięcia, i jeszcze trudniejsze jest pielęgnować ich ręcznie, a tylko to jest zwykle możliwe tutaj. Plavac z tej pozycji ma kolor rubinowy, pełny, mocny i bogaty smak z odrobiną goryczy i zawiera od 12,5 do 14,5% obj.

ZZ winnic piękna i słonecznych zasobów
powstały wina Dalmacji, które są znakomitą ozdoba każdego stołu.

Północna Dalmacja ma swój własny, charakterystyczny klimat i skład gleby i do tego dostosowane winiarstwo. Większość winnic znajduje się w Ravni Kotari i Petrovo Pole w pobliżu miasta Drniš. Jest to tradycyjny sposób uprawy, ale i nowoczesne plantacje winorośli posadzonych wzdłuż grzbietu (armatura winiarska) z rodzimych odmian (debit, plavina itd.), a niedawno posadzone i odmiany rozpowszechnione głównie w innych krajach (merlot, grenache, carignan, rkaciteli , cabernet sauvignon i inni.).

Winnice Šibeniku składają się częściowo z wysep, gdzie winnice są głównie na tarasach i części na wybrzeżu w obniżeniach i na polach.
Najważniejsze jest Šibenskie pole, a jego winnice przypominają dywan złożony z zielonych kwadratów.

Tam się uprawiają najbardziej oryginalne i tradycyjne odmiany (maraština, debit i trbljan z białych i babić, lasina i plavina z czerwonych odmian).

W sąsiednim Primoštenu rolnik, walcząc z jałową naturą, na wzgórzach, które łagodnie schodzą do morza, z geometryczną dokładnością wykonał kwadraty otoczone małymi kamiennymi ścianami. One chronią stosy ziemi, które przyniósł rolnik i w nich zasadził odmiany winorośli babić. Czerwone suche wino Babić uzyskane z winogron taras geometrycznych Primoštenu, jest suchym winem z 12,5 do 14% alkoholu, które charakteryzuje się specjalnym ciemnym rubinowym kolorem, pełnym smakiem i silnym zapachem, z nieznaczną cierpkością i cienkim bukietem, który otrzymuje się dojrzewaniem w dębowych beczkach.

Na pełnym morzu, jak samotny statek który przeciwstawia sią wiatrowi i falom, znajduje sią wyspa Vis
Tam są winnice rozrzucone na terenie całej wyspy. Znajdują się na stromych zboczach w kierunku Komižy, ale także w polu na byłym lotnisku wojskowym. Na wyspie znajduje się coś więcej białych odmian (vugava, kurtelaška, maraština, trbljan) ale istnieją też czerwone winogrona (głównie plavac mali).
Symbol winnic tej adriatyckiej wyspie jest białe wino Vugava, które charakteryzuje się mocnym złotym kolorem, specjalnym zapachem i przyjemnym smakiem o szczególnym aromacie.


Delta Neretwy - Winnice Większość winnic rzeki Neretwy znajduje się przy ujściu (delty) rzeki. Tutaj krok po kroku człowiek wziął od morza i stworzył pole urodzajne. W niektórych obszarach małe pola otoczone są wodą słonawą, więc przypominają wysp. Dlatego tutaj często aby przejść do pól ludzie płyną łodziami o nazwie "trupice". Z odmian winorośli tu ma najwięcej następnych: plavina, cabernet sauvignon, merlot, maraština i inne.
Półwysep Pelješac - Słynne czerwone wino Dingač Przy wejściu od lądu do półwyspu Pelješac przyjeżdżamy do światu winnic, który jest szczególnie znany z produkcji win czerwonych, które wielu uważają za jedne z najlepszych w Europie.
Z pewnością najbardziej atrakcyjne winnice znajdują się na południowej stronie półwyspu zwanej Dingač.
Istnieją z jednej strony winnice chronione przez kamienny masyw, który nie pozwala przenikanie powietrza zimnych prądów, a po drugiej stronie zbocza, które schodzą do morza i są bardzo słoneczne. Niektóre pozycje są szczególnie strome, ponieważ podczas kopania rolnik większość dnia musi trzymać linę. Tutaj uzyskuje się najbardziej znane chorwackie czerwone wino, Dingač, które jest pierwsze w naszym kraju prawnie chronione i uznane za wino najwyższej jakości już w 1965 roku. Dingač ma niezwykle wysoki poziom alkoholu naturalnego, czasami więcej niż 15 procent obj., a to jest zwykle górna granica, która jest realizowana w naszym kraju w sposób naturalny. Dingač jest bogate arystokratyczne wino z ekstraktem, znane ze swojego ciemnego czerwonego koloru z fioletowymi refleksami, ma soczysty bukiet, cierpkość i dyskretnie słodki smak.
Pozycja Postup opiera się na zboczach Dingač. Tam jest mniej stoków i z tej pozycji uzyskane jest pełne i harmonijne wino również z odmiany plavac mali.
Półwysep Peljesac - Słynne wina z Dalmacji Aby dotrzeć do wyspy Korčula należy dopłynąć z miejscowości Orebić. Następnie wchodzimy do świata najlepszych białych win.
W środku wyspy znajdują się dwie perły winiarskie, dwa pola, Čarsko i Smokvičko, które mają prawie taki sam skład gleby, klimatu i odmian, gdzie przeważa ceniona odmiana winorośli pošip i znacznie mniej odmiana maraština, której nazwa lokalna tutaj rukatac.
Pošip nie tylko odmiana winogron i wina, jest to harmonijna symfonia o zapachu naturalnym, harmonijnego i bogatego smaku i znakomitego złotego koloru. Wino ma szczególny aromat i jest uważane za najlepsze białe wino Dalmacji. Zawiera wysoki poziom alkoholu szczególnie w przypadku białych win z 12,5 do 15% objętościowych.
Półwysep Pelješac - Słynne czerwone wino Dingač Winnice w Konavlach są najbardziej południowe przybrzeżne dalmatyńskie winnice.
Ten obszar jest szczególnie znany bo tam znajduje się kamienna perła Adriatyku Dubrownik, którego port był zawsze przedmiotem handlu winem. Kiedyś była najbardziej znana odmiana malvasia, ale dzisiaj ten rodzaj jest znacznie mniej obecny. Większość winorośli w tym rejonie jest w „pole Konovoskie“ gdzie dominują odmiany malvasia, maraština, grk, merlot, cabernet sauvignon i inne.