KONTAKT
- HR-21315 Dugi Rat, Poljički trg 1
- info@visitdugirat.eu
- www.visitdugirat.eu
- +385(0)21 73 52 44
Dobre wino, świeże ryby i oliwę z oliwek są typowe składniki każdej kuchni Morza Śródziemnego, więc i kuchni dalmatyńskiej, to dania lekkostrawne i przyjemne do przygotowania. Sekretem tych wspaniałych smaków są składniki, i oczywiście dobra dalmatyńska piosenka – typowa „pisma“. Jednak, bez względu na to, jak wyglądało to przygotowanie prosto nie daj się nabrać na prostotę gastronomii, które pozornie każdy może przygotować w dogodnym miejscu.
W celu podjęcia decyzji przy wyborze z menu niewyczerpanej dalmatyńskiej kuchni, wcześniej należy otoczyć się różnymi smakami tradycyjnego likieru z Dalmacji – znanego jako rakija, wykonanego z naturalnych ziół i owoców uprawianych ekologicznie. W taki sposób obudzisz swoje kubki smakowe z doświadczeniem smaku morza, wina, oliwek, ....
Riwiera Dugi Rat z dumą oferuje specjały gastronomiczne, co wymaga znakomity wybór świeżych ryb, owoców morza, ekologicznie uprawianych owoców i warzyw świeżych, .... z których goście mogą sprawdzić samy przed degustacją w lepszych restauracji i tawern. Jeśli tylko coś musimy wyróźnić, to małże, krewetki, ryby z grilla, marynowana wołowina-pašticada z "gnocchi", wszystkie danie „ispod peke“, .... Desery, które polecamy "kroštule", "rožata", "uljenak" .... i wyjaśnienie tych terminów pozostanie niespodzianką dla twoich zmysłów
Wioski Poljica w głębi lądu Riwiery oferują słynną szynkę i soparnik- jeden z niewielu specjałów kulinarnych wymienionych w oficjalnej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego Chorwacji. Świeże ryby z krystalicznie czystej morskiej wody Riwiery „z grilla“, dalmatyńska „peka“, która pod osłona zwykle ukrywa, pieczoną cielęcinę z kilku rodzajów mięsa, owocy morza z ziemniakiami i ryżem, kurczaka z warzywami .... reprezentują gastronomię, która świadczy o jakości lokalnej kuchni.
Przygotowanie: Boćwina oczyszcza się, tak aby pozostać tylko zielone części liści. Dobrze umyć, osuszyć i pokroić w paski. Następnie do boćwiny dodaje się posiekaną cebulę i natkę pietruszki i doprawiamy solą i skrapiamy oliwą z oliwek.
Ciasto ugniatamy z mąką, odrobiną soli, dwie łyżki oliwy z oliwek i wody, ile potrzeba. W ten sposób przygotowane ciasto podzielić na dwie równe części, i trochę odłożyć do wyrośnięcia.
Następnie ciasto rozwałkowujemy na podsypanej mąką stolnicy na bardzo cienkie warstwy i do kształtu okręgu do wielkości odpowiadającej blasze. Na ciasto potem umieszczamy mieszaninę boćwiny i cebuli, i przykrywamy drugą połowę ciasta, rozciągniętą w taki sam sposób. Dociskamy warstwy górną do dolnej (w kierunku blaszy). Górną warstwę widelcem przebić w kilku miejscach.
Soparnik piecze się przez 20 minut w temperaturze 200 ° C. W Poljicach soparnik jest pieczone w kominku, na blachy i pokryte żarem. Jest pieczone kiedy zbrązowieje. Po wyjęciu z pieca, dodatkowo skrapiamy z oliwą z czosnkiem.