KONTAKT
- HR-21315 Dugi Rat, Poljički trg 1
- info@visitdugirat.eu
- www.visitdugirat.eu
- +385(0)21 73 52 44
Díky dobrému vínu, čerstvým rybám a olivovému oleji, typickým ingrediencím každé středozemní a tudíž i dalmatské kuchyně jsou všechny pokrmy snadno stravitelné a jejich příprava příjemným zážitkem. Právě v těchto lahůdkách spočívá tajemství oněch báječných chutí, mnohdy okořeněných pěknými dalmatskými písněmi. Jakkoli to vypadá jednoduše, přesto by bylo mylnou představou, že by tak jednoduché kuchařské umění snad zvládl každý a kdekoli.
Pro usnadnění výběru z tohoto nevyčerpatelného jídelníčku se nejdříve posilněte některou z aromatických dalmatských rakijí nebo likérem, vyrobených z přírodních bylin a ekologicky vypěstovaných plodů Dalmácie. Tímto způsobem probuzené chuťové buňky se vám odvděčí nezapomenutelnými chutěmi moře, dalmatského záhoří, vinné révy, oliv, ....
Riviéra Dugi Rat se s hrdostí pyšní gastronomií skládající se ze samých specialit, což vyžaduje pečlivý výběr čerstvých ryb a jiných mořských živočichů, čerstvého, ekologicky vypěstovaného ovoce a zeleniny, .... a to všechno si v lepších restauracích a sklípcích mohou hosté před degustací i sami ověřit. Když už ale něco musíme zdůraznit, něco, co nesmíte vynechat, pak je to chuť návek Noemových (mušule), slávek mořských (dagnje), humrů severských (škampi), ryb pečených na roštu, marinovaného špikovaného hovězího s bramborovými noky (pašticada s njokima), pokrmů připravených pod poklicí na ohništi (jela ispod peke), .... Ze zákusků doporučujeme kroštule zdejší boží milosti), rožatu (dalmatský puding), uljenak (sváteční koláč-chléb), .... a teď už se jen nechte okouzlit báječnou chutí všech těchto dobrot.
Poljičské vesnice v pozadí riviéry nabízejí široko daleko známý pršut a soparnik - jednu z nevšedních gastronomických specialit zařazených do oficiálního seznamu nehmotného kulturního dědictví Chorvatska. Čerstvé ryby z křišťálově čistého moře riviéry, tepelně upravené na roštu (gradele), dalmatská "peka", která pod kovovou poklicí nejčastěji ukrývá pečené telecí smíšené s několika druhy masa, mořské speciality s brambory a rýží, kuřecí se zeleninou .... představují gastronomii, která potvrzuje vysokou kvalitu místní kuchyně.
Příprava:
Z mangoldu se ponechá jen zelená část listu, košťál se odstraní. Takto
připravený mangold se opere, nechá usušit a nakrájí na proužky. Potom se
k mangoldu přidá pokrájená jarní cibulka a petrželka a všechno
dohromady se posolí a přelije olivovým olejem
Měkčí těsto se zadělá z
mouky, špetky soli, dvou lžic olivového oleje a vody podle potřeby, pak
se rozdělí na dvě části a nechá odpočinout.
Potom se těsto přendá na
moukou posypaný vál, rozválí a důkladně roztáhne hodně do tenka a pak
se vytvaruje do kruhu podle velikosti pečícího plechu. Na těsto se pak
navrství směs mangoldu s cibulí a všechno se pokryje stejným způsobem
roztaženou druhou polovinou těsta. Obě těsta se spojí svinutím horního
přes dolní, směrem dovnitř (k pečícímu plechu). Horní těsto se na
několika místech propíchne vidličkou, aby se mohla uvolnit pára.
Soparnik
se peče asi 20 minut na 200°C. V Poljicích se soparnik peče na ohništi
(komin) na plechu a pokrývá žhavými uhlíky. Když lehce zčervená, je
soparnik upečený. Po vyndání z trouby se důkladně namaže olivovým olejem
s přídavkem rozmačkaného česneku.